DUYURULAR

GENEL DUYURU // Kuzey Kore’ye Birleşmiş Milletler Yaptırımları
( 05 Aralık 2018 Çarşamba )

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nden (TİM) alınan bir yazıda; Türkiye'nin, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin (Kuzey Kore) uluslararası hukuk çerçevesinde nükleer ve balistik füze programına son vermesini teminen Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) tarafından alınan ve söz konusu ülkeye yaptırım uygulanmasını öngören kararlarına katıldığı ve söz konusu yaptırımları uyguladığı belirtilmektedir.

Bu çerçevede 2017/9950 sayılı ve 2018/11480 sayılı Bakanlar Kurulu Kararlarının yürürlüğe girdiği, söz konusu kararların yürürlüğe girmesinden sonra BMGK'nin 1718 sayılı Kararının 8 (d) ve 8 (e) paragraflarında 2321 sayılı Kararının 12. paragrafında ve 2371 sayılı Kararının 6. Paragrafında yer alan tedbirlere tabi yasaklılar listelerine 1718 sayılı Karar uyarınca kurulan Komite tarafından yapılan güncellemelere aşağıda sunulan bağlantıdan ulaşılabileceği ifade edilmektedir.

Buna göre, listeye: Kuzey Kore taşıtlarına gemiden gemiye muhtemelen petrol aktarımı yapan "SHANG YUAN BAO", "NEW REGENT" ve "KUM UN SAN 3"isimli deniz taşıtları ilave edilmiş olup, Belize bayraklı "Wan Heg 11" gemisinin artık "KUMJINGANG3" adı ve Kuzey Kore bayrağıyla çalıştığı bilgisi eklenerek kuruluşlar listesinde yer alan "Pro-Gain Group Corporation" ile ilgili olarak güncellemelerin yapıldığı bildirilmektedir.

Bilgilerinize sunulur.

Serap ÜNAL
Genel Sekreter V.

BMKG K.Kore Kararına ulaşmak için tıklayınız

Konsolide listelerin güncel hallerine ulaşılabilecek web adresleri:
https://www.un.org/sc/suborg/en/sanctions/un-sc-consolidated-list
https://www.un.org/sc/suborg/en/sanctions/1718/materials/list-of-designated-vessels