EĞİTİM


Bütün Kelimeler ||| Herhangi Bir Kelime

KORONA // Covid-19 Salgını Ardiye ve Demuraj Zararları
( 08 Mayıs 2020 Cuma )

Bilindiği üzere, tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını nedeni ile uluslararası ticaret ve üretim geçici olarak durma noktasına gelmiş olup etkilerinin görüldüğü sektörlerden biri de demir ve demirdışı metaller sektörü olmuştur.

Bu süreçte, üye firmalarımızdan gelen bilgilendirmeler doğrultusunda ihracatçı firmalarımızın yurtdışından aldıkları siparişlere istinaden sevkiyatını gerçekleştirdikleri ürünlerin, ithalatçı firmanın Covid-19’dan dolayı üretimini durdurması/ara vermesi gibi sebeplerle teslimat limanında bekletildiği, bu bekletmenin ihracatçı firmalara yüksek meblağlarda ardiye ve demuraj maliyetleri yüklediği anlaşılmıştır.

Diğer yandan, yine siparişe istinaden hazırlanarak sevkiyat için Türkiye limanlarına iletilen malların yine sipariş iptali/üretim yavaşlatma gibi sebebiyle Türk limanlarında kalması nedeniyle de ihracatçı firmalara yüksek meblağlarda bekleme maliyetleri oluşmakta olduğu gözlemlenmektedir.

Bu nedenle, ekonominin bel kemiği durumundaki ihracatçı firmalarımızın salgına bağlı olarak yüklenmekte oldukları ardiye, demuraj ve liman masraflarının belirlenmesi ile sorunun büyüklüğü hakkında bilgi sahibi olmak ve ilgili mecralara sorunun aktarılarak çözüm/destek talep edilebilmesi için Birliğimizce bir anket çalışması başlatılmıştır. Söz konusu ankete girilen bilgiler hiçbir şekilde firma bazında paylaşılmayacak olup konsolide edilerek yalnızca destek mekanizması yaratabilecek kurumlar ile paylaşılacaktır.

Bilgilerini, aşağıdaki bağlantı aracılığıyla iletilen anketin en geç 13/05/2020 tarihi saat 17:00’ye kadar doldurulması hususunda gereğini önemle rica ederim.

İ.Cumhur İŞBIRAKMAZ
Genel Sekreter

Soru formuna ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Ayrıntılı Bilgi İçin: Eda Biricik