EĞİTİM


Bütün Kelimeler ||| Herhangi Bir Kelime

KORONA // Covid-19 Yeni Varyantı
( 06 Ocak 2021 Çarşamba )

İzmir Valiliği’nden alınan yazıda, Covid-19 virüsünün yeni bir varyantının İngiltere'de görülmesi üzerine, tüm sınır kapılarımızda (kara, hava, deniz) etkin uygulamaların hayata geçirilerek Covid-19 virüsünün yeni varyantının ülkemize girişini engellemek amacıyla aşağıda belirtilen tedbirlerin alınmasının zorunlu hale getirildiği ifade edilmektedir.

Bu çerçevede;

- İngiltere'den yapılacak tüm uçuşların (genel havacılık ve/veya tahliye uçuşları da dâhil) ve Güney Afrika ve Danimarka'dan ticari uçuşların durdurulması uygulaması ile benzer şekilde yeni durumların gelişmesi halinde alınacak kararlar ilgili birimlerce titizlikle takip edilecek ve herhangi bir aksamaya meydan bırakılmayacaktır.
- 1 Mart 2021 tarihine kadar tüm kara, deniz ve hava sınır kapılarımızdan ülkemize giriş yapmak isteyen kişilerden son 72 saat içerisinde yapılmış negatif SARS-CoV-2 PCR testi sonucu istenecektir. Hareket edilecek ülke havalimanlarında bu test sonucu ibraz edilmeden kişilerin ülkemize iniş yapacak uçaklara alınmaması gerekmektedir.
- Sınır kapılarımızdan ülkemize giriş yapan tüm yolcuların pasaportlarında kaşe kontrolleri titizlikle yapılacak ve son 10 gün içerisinde İngiltere'de bulunduğu anlaşılan kişilerin ülkemize giriş yaptığının tespit edilmesi halinde bu kişiler Valilikler tarafından belirlenen yerlerde 14 gün boyunca karantina altına alınacaktır.
- Pasaport ibraz etmeksizin, kimlik göstererek ülkemize giriş hakkına sahip ülke vatandaşlarına da son 10 gün içerisinde İngiltere'de bulunup bulunmadıkları sorulup buna göre işlem tesis edilecektir.
- Kara, deniz ve hava sınır kapılarımızda SARS-CoV-2 PCR testi sonucu kontrollerini yapmak üzere yeteri sayıda personel/ekip görevlendirilmesi sınır kapısı mülki idare amirleri tarafından sağlanacaktır.
- Ülkemize giriş esnasında, son 72 saat içerisinde yapılmış negatif SARS-CoV-2 PCR testi sonucu ibraz edemeyen kişiler, konaklayacaklarını beyan ettikleri adreslerde, konaklayacak yeri olmayanlar ise Valiliklerce belirlenen yerlerde karantinaya alınacaklardır. Bu kişilere karantina sürelerinin yedinci gününde test yapılacak olup test sonucu negatif olanların karantinası sonlandırılacak, pozitif olanların tedavileri ise Sağlık Bakanlığı Covid-19 rehberi doğrultusunda sürdürülecektir.
- Dış ticaretin olumsuz etkilenmemesi için, uçak-gemi mürettebatı, kilit personel olarak nitelendirilen gemi adamları ve tır şoförleri SARS-CoV-2 PCR testi ve karantina uygulamasından muaf tutulacaktır.

Bilgilerinize sunulur.

İ.Cumhur İŞBIRAKMAZ
Genel Sekreter