EĞİTİM


Bütün Kelimeler ||| Herhangi Bir Kelime

KORONA // Tıbbi ve Tıbbi Olmayan Bez Maske Testleri
( 21 Mayıs 2020 Perşembe )

Bilindiği üzere, Covid-19 virüsünün neden olduğu hastalıkla mücadele kapsamında salgının topluma yayılmasını önlemekte koruyucu maske kullanımı oldukça önem kazanmıştır. Söz konusu ürünlere hem ülke içinde hem de ülke dışından talep oldukça artmıştır.

Bu kapsamda sektörden gelen yoğun talep doğrultusunda, dokuma ve örme kumaştan mamul bez maskelerin ihracatında Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun (TİTCK) ön izni aranmaksızın gümrük işlemlerinin tekemmül ettirilmesi hususunda tüm Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüklerine Ticaret Bakanlığımızca talimat verilmiştir.

Ayrıca, TSE tarafından COVID-19'un neden olduğu pandemi sürecinde virüse karşı koruma sistemleri ve ürünlerine olan yüksek talep nedeniyle, kullanılacak hijyenik maskelerin sahip olması gereken minimum gerekliliklerini içeren bir kriter hazırlanması gerekliliği ortaya çıktığı belirtilerek, “TSE K 599 - Tekstilden mamul tekrar kullanılabilir koruyucu yüz maskeleri - Tıbbi olmayan” standardı oluşturulmuş ve erişime açılmıştır.

Bu itibarla, İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İTKİB) iştiraki olan ve iletişim bilgileri aşağıda sunulan “Ekoteks Laboratuvar ve Gözetim Hizmetleri A.Ş.”de

-“TSE K 599 - Tekstilden mamul tekrar kullanılabilir koruyucu yüz maskeleri - Tıbbi olmayan”

- “TS EN 14683-Tıbbi yüz maskeleri – Gereklilikler ve deney yöntemleri” ve ilgili diğer tüm testlerin yapılmakta olduğu bilgisi edinilmiştir.

Bilgilerinize sunulur.

 

İ. Cumhur İŞBIRAKMAZ
Genel Sekreter

 

Ekoteks Laboratuvar ve Gözetim Hizmetleri A.Ş.
Adres: Esenyurt Firüzköy Bulvarı No:29 P.K: 34320
Avcılar - İstanbul
Tel: 0212 6767866
Faks: 0212 6952031
e-posta: info@ekoteks.com


Ayrıntılı Bilgi İçin: Çağlayan Karataş