Kanatlı Sektörü İhracatta 1,5 Milyar Dolara Ulaştı

Kanatlı Sektörü İhracatta 1,5 Milyar Dolara Ulaştı


Yumurta ihracatında dünya ikincisi, kanatlı sektöründe de güçlü bir üretici olan Türkiye, 2022 yılında kanatlı sektöründeki ihracatını 1, 5 milyar dolara taşıdı.

Ege İhracatçı Birlikleri ve Orion Fuarcılık A.Ş. iş birliğinde Kemalpaşa’da düzenlenen, “Kanatlı Sektörü Buluşması”nda konuşan Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Bedri Girit, 2022 yılında Türkiye’nin su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörlerindeki ihracatının 4 milyar 66 milyon dolara ulaştığını, kanatlı eti ihracatından 1 milyar 95 milyon dolar, yumurta ihracatından ise; 397 milyon dolar döviz getirisi sağladıklarını dile getirdi.

Türkiye’de kanatlı ve yumurta sektörlerinde dünya standartlarında üretim yapan güçlü oyuncular olduğunun altını çizen Girit, “Dünya’nın üç öğün protein ihtiyacını karşılamak için üretiyoruz. Ürettiğimiz ürünlerin pazarlanmasında sektörün önünün açılmasında AGROEXPO gibi fuarlar büyük avantaj sunuyor. Sektörde çok büyük bir potansiyel var. Biz kanatlı sektörü olarak üretimde dünyada ilk 10 içerisindeyiz. Küresel olarak yaşanan kuş gribi salgını nedeniyle yumurtada arz talep dengesizliği oluştu. Japonya, Tayvan, Malezya, Singapur, ABD gibi talebin yüksek olduğu ülkelerde bir avantaj oluştu. Bu fırsatı kaçırmayıp iyi değerlendirmeliyiz” dedi.

Orion Fuarcılık A.Ş, tarafından 30 Ocak – 03 Şubat 2024 tarihleri arasında düzenlenecek 19. AGROEXPO’nun hazırlıkları kapsamında kanatlı sektörü temsilcileri fikir alışverişinde bulunduğu toplantıda Ege ihracatçı Birlikleri Devlet Yardımları Şube Müdürü Dr. Ayşe Bakkurt sektörel devlet destekleri konusunda firmalara bilgi aktardı.

Orion Fuarcılık A.Ş. tarafından Fuar İzmir’de her yıl düzenlenen AGROEXPO Tarım, Hayvancılık ve Tavukçuluk Fuarı’nın hazırlıkları tüm hızıyla sürüyor. 30 Ocak – 03 Şubat 2024 tarihleri arasında 19. kez kıtaları bir araya getirecek AGROEXPO’da kanatlı sektörü 2023 yılında olduğu gibi D Holü’nde yerini alacak.