Duyurular

MEVZUAT // Atık Çerçeve Direktifi

3 Nisan 2024 Çarşamba
Malumları olduğu üzere; Avrupa Komisyonu 2008/98/EC sayılı Çerçeve Atık Direktifi'nin tadiline yönelik Direktif taslağını 5 Temmuz 2023 tarihinde sunmuştur. Ticaret Bakanlığından alınan bir yazıya atfen; söz konusu taslağa ilişkin Avrupa Parlamentosu (AP) pozisyon belgesi ekte sunulmaktadır.

AP pozisyonu kapsamında, 31 Aralık 2030'a kadar ulusal düzeyde karşılanacak olan atık azaltma hedeflerinde daha yüksek ve bağlayıcı hedefler önerilmektedir. Bu çerçevede, gıda işleme ve imalatta en az %20 ve perakende, restoranlar, gıda hizmetleri ve hanelerde kişi başına %40 azaltım hedefi belirlenmektedir.

İlaveten, tekstil üreticilerinin ayrı ayrı toplama, ayırma ve geri dönüştürme maliyetlerini karşılamak zorunda kalacağı üretici sorumluluğu (Extended Product Responsibility - EPR) planlarının genişletilmesi öngörülmektedir. AP pozisyonunda, üye devletlerin ERP’yi direktifin yürürlüğe girmesinden 18 ay sonra oluşturmaları hususuna yer verilmektedir. Yeni kuralların deri, bileşimli deri, kauçuk veya plastik gibi tekstille ilgili malzemeler içeren ürünler de dahil olmak üzere giyim ve aksesuar, battaniye, yatak çarşafı, perde, şapka, ayakkabı, şilte ve halı gibi ürünleri kapsaması öngörülmektedir.

Bilgilerine sunulur.

Dr. Çiğdem ÖNSAL
Genel Sekreter Yardımcısı

 

Ek: Waste framework directive EU position (59 s.)

Ayrıntılı Bilgi İçin: Mert Çakır

EKLER: