Duyurular

FUAR VE HEYET // Biofach 2025 Fuarı Türkiye Milli Katılım Organizasyonu

11 Temmuz 2024 Perşembe


 

 

Almanya’nın Nürnberg kentinde 11-14 Şubat 2025 tarihleri arasında düzenlenecek olan BioFach 2025 Organik Ürünler Fuarına Birliklerimizce Ticaret Bakanlığı'ndan onay alınması durumunda Türkiye milli katılım organizasyonu gerçekleştirilecektir.

2025 yılında 34.sü düzenlenecek BioFach Nürnberg, organik ürünler konusunda dünyanın en önemli fuarı olma özelliği taşımaktadır. 2024 yılında fuara 94 ülkeden toplamda 2.560 firma katılmış ve 128 ülkeden gelen ziyaretçi sayısı 34.626’dır (Bknz: http://www.biofach.com) . Fuarda, ekolojik normlara uygun olarak üretilen; gıda, tekstil-hazır giyim, tarımsal ve hayvansal ürünler, sergilenmektedir. Fuara katılacak firmalarda uluslararası geçerliliği olan organik ürün sertifikası aranmaktadır.

 

 

 

Katılım Ücreti

Fuara desteksiz m2 katılım bedeli 775 €’dur.

Katılım bedeline; yer kirası, stant inşaatı ve dekorasyonu, sergilenecek ürünlerin havayolu nakliyesi (tek yön gidiş, taze ve dondurulmuş ürünler hariç), temizlik, aydınlatma giderleri, internet bağlantısı, fuar basılı-online kataloğunda ve Genel Sekreterliğimiz tarafından katılımcılarımız için hazırlanacak katalogda yer alma, genel tanıtım giderleri ve stantlarda ikram hizmetleri dahildir.

 

 

 

Stant Yerlerinin Belirlenmesi:

Biofach için ülke pavyonlarının bulunduğu Hol 4’te firmalar için yaklaşık 450 m²’lik alan rezerve edilmiştir. BioFach 2024 fuarına katılan firmalarımıza, tercih etmeleri halinde daha önceki yerleri tahsis edilecek olup, kalan yerler yeni katılımcılarımız arasında Katılım Başvuru Formu ve Ödeme Dekontu tarihi önceliğiyle belirlenecektir. Fuara minimum katılım metrajı 15 m2’dir.

 

 

 

Devlet Desteğinden Faydalanma

T.C. Ticaret Bakanlığı’nın 5973 Sayılı İhracat Destekleri Hakkında Karar çerçevesinde desteğe esas tutar fuar bazında metrekare başına belirlenen yaklaşık toplam maliyetin %50’sini, Bakanlıkça belirlenen hedef ülkelerde %70’ini, Bakanlıkça belirlenen hedef ülkelerde düzenlenen fuarlara iştirak eden ve Bakanlıkça belirlenen hedef sektörlerde iştigal eden yurt dışı fuar katılımcıları için %75’ini geçemez.

Türk Ticaret Kanunu hükümleri çerçevesinde kurulmayan firmalar destekten faydalanamaz.

Katılımcıların, kiralayacakları alan için desteksiz katılım bedelinin tamamını Ege İhracatçı Birlikleri hesabına yatırmaları ve destek evraklarını DYS sistemi üzerinden iletmeleri gerekmektedir. Fuar katılımına ilişkin devlet desteği karşılığı tutar, fuar sonrasında Ticaret Bakanlığınca yapılacak inceleme sonucunda T.C. Merkez Bankası tarafından doğrudan katılımcı firmalarımızın banka hesaplarına yatırılacaktır.

 

 

 

Başvuru ve Ödemeler

Fuara katılmak isteyen firmaların talep edilen m2’ye karşılık gelen katılım tutarının %50’si tutarındaki katılım payı peşinatını (örneğin 15m2 ile katılacak katılımcılar için 11.625€ (15m2x775€/m2) %50’si = 5.812, 50€ ) ödeme dekontu ile birlikte aşağıdaki bağlantıda yer alan başvuru formunun online olarak doldurulup, çıktısının her sayfası kaşe-imzalı (firmayı temsil ve ilzama yetkili kişi veya kişilerce) olarak en geç 26 Temmuz 2024 Cuma günü mesai saati bitimine kadar elimizde olacak şekilde biofach@eib.org.tr e-posta adresine göndermeleri gerekmektedir.

Başvurular, ödeme dekontu ile aşağıdaki link aracılığıyla ulaşılabilen, firmanın imza sirkülerinde imzası bulunan yetkilisince imzalı ve kaşeli, doldurulmuş fuar katılım sözleşmesi ile beraber işleme alınacaktır.

Yürürlükteki mevzuat gereği, ödemelerin firmanız hesabından Genel Sekreterliğimiz hesabına havale/EFT yapılması, ödemelere ilişkin dekont üzerinde “BioFach 2025 Fuar Katılım Ücreti” ve kaçıncı ödeme olduğu (1., 2. taksit gibi) ile “Katılımcı Firma Ticari Unvanı” yer alması zorunludur. Destek Müracaatı sırasında ilgili banka imza-kaşeli dekont asıllarının Genel Sekreterliğimize gönderilmesi gerekmektedir.

Firmalarımızın herhangi bir sebepten ötürü katılımdan vazgeçmeleri durumunda katılım payı peşinatları geri ödenmeyecektir.

 

 

Bilgilerinize sunulur.

 

 

 

Serap ÜNAL
Genel Sekreter Yrd.

 

 

 

 

EK: Fuar Duyurusu (1 s.)

 

 

 

 

Sözleşme ve Başvuru Formu için lütfen tıklayınız!

 

Ayrıntılı Bilgi İçin: Ayşegül Dursun

EKLER: